Transformime per mos t’u besuar syve, vip-a ose jo

Transformime per mos t’u besuar syve, vip-a ose jo…

Te gjitheve na ka qelluar qe kemi paragjykuar veten para pasqyres duke i permendur shembellimit tone te gjitha defektet qe na kompleksojne.

Te gjitheve mund te na kete shkuar mendja edhe t’u drejtohemi klinikave estetike per te fituar imazhin qe kemi imagjinuar per veten. Por sa e zhvilluar dhe sa e veshtire eshte kjo fushe ne Shqiperi?

Kerkimet tona drejt se persosures nisin qe nga spitali shteteror i QSUT, e deri ne dyert te ndryshme te klinikave private profesioniste ose jo. Por sa besim duhet te kemi te keto klinika?

Dermatologia e njohur, Lida Hoxha e cila aktualisht drejton kliniken ‘Dermolife’ na ka qartesuar shume pyetje qe ne na burojne rrjedhimisht nga mentaliteti i mbyllur shqiptar. Klinika ‘Dermolife’ operon tashme prej 14 vitesh ne vendin tone , e themeluar nga znj. Hoxha, e cila pas vetes arriti te terheqe mjeke profesioniste te diplomuar ne universitet me ne ze te botes. Dr Lida Hoxha na ka treguar se si funksionon gjithçka ne kliniken e saj, duke filluar nga trajtimet e lekures e deri te nderhyrjet kirurgjikale.

Ne nje interviste per newsbomb.al, znj. Hoxha nuk ka ngurruar t’u pergjigjet edhe pyetjeve ngacmuese mbi trajtimet qe marrin VIP-at ne kliniken e saj.

Sa e veshtire ka qene per ju hapja e nje klinike te tille ne Shqiperi?

Une kliniken e kam hapur para 14 vjetesh dhe po te mendosh si distance ne kohe ka qene edhe me e veshtire per te hapur nje klinike ku te flitet per dermo estetiken, per kirurgjine plastike, por asgje nuk eshte e pamundur dhe per mua ky ishte pasioni i jetes time. Mendoj se kjo ishte gjeja qe une dija te beja me mire ne kete jete dhe ia vura vetes qellim. ‘Dermolife’ ka qene ne fillim nje kabinet prestigjoz i dermatologjise dhe i dermoestetikes. Pastaj si pasoje e rritjes se kerkesave te klienteles tone per sherbimet te metejshme me te kualifikuara, me te specifikuara te niveleve te tjera me te larta, ne u zgjeruam gradualisht dhe me kirurge italiane te niveleve internacionale, me studime te mbaruara ne shkollat me te famshme te kirurgjise plastike, sikurse jane ato te San Paulos ne Brazil e Meksike, profesore te La Sapienza e profesore qe japin leksione edhe ne Harvard. Rritja e ketij kualiteti doktoresh ishte si pasoje e pergjegjshmerise qe ne ndiejme perpara pacienteve, per t’u sjelle atyre produktin me te mire te mundshem nga perendimi, sepse duhet thene qe ne fillim qe endrra e shqiptare per kirurgjine plastike vjen si pasoje e asaj ç’ka kane pare ata ne perendim dhe ne gjithmone kemi menduar qe do e realizojme po aq mire sa perendimi, sepse perendimi ka qene endrra jone. Une duke e pasur pasion, e kam harruar pjesen e veshtiresise. Çdo dite ketu ne ‘Dermolife’ nis me pasionin per te bukuren.

A ka treg kjo fushe ne Shqiperi tashme?

Kur e kam hapur ne fillim, une mund te them qe njerezit me degjonin te habitur dhe shume gjera qe sot jane te perditshme, qe fliten neper kafe apo neper ne te perditshmen tone me kolege e me kolege, nuk njiheshin fare. ‘Dermolife’ gati u ka mesuar dhe termat e para njerezve, sepse nuk dinin se ç`ishte injektimi i botoksit apo ç’ishte hidratimi i lekures me acid ialuronik, apo ç’ishte depilimi me lazer . Tashme gjerat kane ndryshuar dhe jane preceptuar me shpejtesi. Ashtu sikurse ne shqiptaret dallohemi se e kapim gjene e re dhe e bejme pjese tonen, tani te gjithe kane infromacion madje informacion te detajuar per çfaredo lloj nderhyrjeje dhe une mund ta them tani me plot gojen qe ekziston tregu edhe pse Shqiperia futet ne nje vend jo shume te zhvilluar dhe me te ardhura jo shume te mira ekonomike, une mendoj se njerezit kursejne nga te ardhurat e tyre per te bere nje nderhyrje ne hunde, per arsye se ne shqiptaret shumicen e problemit ekemi te hunda ose per te hequr nje pjese te dhjamit ose per te rregulluar ndonje defekt pas lindjes se femijes. Shume nena e duan dhe insitojne te bejne nje nderhyrje. Edhe pse ne jemi nje vend i varfer, gjendjet tregu per kirurgji plastike, gjithmone kur u paraqitesh me profesionalizem, kur u ofron informacionin e duhur me njerez profesioniste.

A kujdesen shqiptaret per lekuren dhe çfare mendimi keni per maskat trajtimet popullore?

Kujdesen! Nje perqindje shume e madhe e shqiptareve, kujdesen per lekuren. Maskat popullore mund te kene qene zgjedhje e detyruar , gjithmone vjen per arsye ekonomike. Nese do te bleje nje maske ne treg çmimi i nje maske profesionale varion nga 20 deri ne 60 euro, nderkohe qe nje maske popullore ne shtepi nuk iu kushton. Tani e kane marre informacionin qe nuk krahasohet efekti qe te jep nje maske profesionale, e cila i ka te gjitha elemetet qe i duhen lekures per rigjenerim dhe hidratim, me nje maske popullore qe na kane mesuar gjyshet tona. Une nuk jam kunder tyre rreptesisht, por duhen perdoruar ne lekuren e duhur dhe ne momentin e duhur dhe jo per te gjitha lekurat mund te perdorim disa maska popullore. Psh. Te nje lekure e lodhur dhe e plakur nuk e gjen dot zgjidhjen aty, kerkon nje zgjidhje me te avancuar, me profesionale dhe me me shume element. Per nje lekure mesatarisht te re dhe pa asnjelloj problemi , deri diku ndihmoje keto maska popullore, asnjehere nuk kam qene kunder.

Cilat jane grupmoshat ne te cilat hasen me shume probleme dhe vijne te klinika juaj?

Une do te thosha me krenari qe ne u vijme ne ndihme te gjitha grupmoshave. Ne punojme shume me adoleshentet per te sheruar problemet e akneve, jemi klinika numer nje ne Shqiperi, e cila ka teknika te avancuara dhe kemi nje numer te jashtezakonshem pacientesh, jo vetem tanet, por ne zgjidhim probleme edhe te pacienteve te cilet jane demtuar ne klinika te tjera. Kemi raste te jashtezakonshme te zgjidhjes se problemit te akneve qe nuk eshte nje problem i thjeshte. Une u kam thene vazhdimisht te gjithe prinderve dhe adoleshenteve, e vazhdoj ta ve theksin se aknet jane semunde si çdo lloj semundjeje tjeter, por ndryshe nga semundjet e tjera ka nje faze te zgjatur ne te cilen qendron ne trupin tone dhe duhet nje kohe e gjate per ta trajtuar ate, per ta ç’rrenjosur ate aty ku ndodhet infeksioni. Dmth adoleshentet kane kete problem, aknet dhe ne gjithashtu bejme edhe nje riedukim per mirembajtjen e lekures, nuk ndalemi vetem te trajtimi i tyre.

Pastaj futemi dhe te grupmoshat e tjera qe jane 25-35 vjeç, jane grupmoshat qe duan ndonje nderhyrje estetike,. Keto duan ndonje nderhyrje estetike te thjeshte, kryesisht ne volumin e buzeve me acid ialuronik, ne volumin e mollezave, ndonje vajze qe do te ndryshoje numrin e gjoksit.

Nese flasim per nje grupmoshe me te avancuar dhe nje targetgrup, pasi ka lindur femije, problemet jane evidente shume. Shumica e tyre kane probleme me gjoksin pasi kane mbaruar me dhenien e gjirit, kane probleme ose me strijat ose me volumin e gjoksit qe ka humbur dhe ka nevoje qe te trajtohet kjo pjese me lifting ose proteze.

Pastaj ne mosha me te avancuara, une dua te ve theksin qe problemet me te medha ne Shqiperi jane ne moshat 50-55 vjeç. Jane nje grupmoshe qe nuk e kane pasur informacionin e duhur per mirembajtjen e trupit, mirembajtjen e lekures. Problemet ketu jane me te akumuluara, psh. neqoftese per nje grupmoshe ne flasim nga 25-35 vjeç, kur keta te arrijne 50-55 vjeç do te jene me te ndergjegjesuar per ta mbajtur veten, per te mos lejuar per te pasur oshilacione me te medha ne peshe, grupmoshat 50 vjeç qe jane sot nuk e kane pasur kete edukate, as nuk kane pasur mundesite financiare dhe as nuk e kane mirembajtur lekuren. Ketu verehen edhe problemet me te medhaja. Ky eshte kontigjenti i kirurgjise plastike, ku keto gjithmone kalojne ne pjesen e mjekve italiane.

A ndodh qe keto lende qe ju perdorni te japin efekte anesore?

Absolutisht jo! Te gjitha produktet e kozmotologjise jane me origjine bimore. Une jam shume e rrepte ne perzgjedhjen e kompanive, mund te them me krenari qe produktet qe perdoren ne kliniken time jane te linjes se kremrave te Filorges, e cila eshte nje nder produktet internacionale me te perzgjedhura ne tregun e mjekesise estetike dhe te kirurgjise plastike, eshte e pakundershtueshme dhe e pakontestueshme nga te gjithe specialistet qe e njohin kozmotologjine. Kam produktet e Lakshmit dhe produktet e harmonise, te cilat jane 100% bimore, jane te testuara dhe te çertifikuara nga Bashkimi Europian. Per te vazhduar me produktet e mjekesise estetike, perdorim vetem multivitamina dhe acidin ialuronik, te cilin tashme e dime te gjithe qe vetem me keto mundemi te hidratojme, ushqejme dhe permiresojme lekuren, pra nuk kane asnje efekt anesor. Ndersa ne kirurgji padiskutim qe nuk ka produkte, veçse aty folem per kualitetin e doktorreve.

Sa i trajtoni ju VIP-at ne kliniken tuaj?

Une do te thosha se VIP-at ne kliniken tone, ndihen si ne shtepine e tyre, VIP-a te te gjitha fushave te politikes, te ekranit dhe te showbizzit. Ata tashme jane miq te klinikes ‘Dermolife’ dhe shume prej tyre kane zgjidhur probleme te vogla, por gjithashtu edhe ndonje problem qe i ka kushtezuar ose i ka bere qe te mos ndiheshin mire me veten. Ndihen mire me konsulencat tona dhe me punen tone. Gjithashtu edhe ne i konsiderojme shume miq ata.

Pse klientet duhet te vijne ne kliniken tuaj dhe jo ne nje klinike tjeter? Çfare ju ben juve me te veçante?

‘Dermolife’ eshte brand dhe qe te behet brand do te thote qe ke pershkuar nje rruge te gjate, te mundimshme, ke dhene shume nga ana profesionale dhe te kane besuar shume. Emertimi i nje brand-i ka shume çertifikime dhe kur e merr kete te drejte, atehere brenda ka perkushtim absolut te stafit, cilesine absolute te produkteve, cilesine absolute kualitative te mjekeve, te cilet jane te kredituar ne universitetet me me emer ne bote. Pikerisht per keto arsye duhet te na zgjedhin dhe sepse ne ua ndryshojme jeten per mire, i bejme me te lumtur. E gjitha kjo vjen si pasoje e profesionalizmit qe gjejme brenda klinikes ‘Dermolife’.