QENDRA E OBEZITETIT

CFARE ESHTE OBEZITETI?


Obeziteti është një sëmundje komplekse që përfshin sasi të tepërta të dhjamit ne trup.
Obeziteti nuk është vetëm një shqetësim kozmetik, por eshte një problem mjekësor që rrit rrezikun tuaj për sëmundje të tjera dhe probleme shëndetësore, të tilla si sëmundje të zemrës, diabet, presion të lartë të gjakut dhe kancer.
Kjo sëmundje zakonisht shkaktohet nga ngrënia shumë dhe jeta sedentare.
Nëse konsumoni porcione të bollshme ushqimore, veçanërisht yndyrna dhe sheqerna, por nuk e digjni energjinë përmes stërvitjes dhe aktivitetit fizik, pjesa më e madhe e energjisë së tepërt do të ruhet nga trupi dhe do te kthehet ne kilograme.


Çfarë e shkakton obezitetin?


Ngrënia e më shumë kalorive sesa digjni në aktivitetin e përditshëm dhe stërvitjen – në baza afatgjata – mund të çojë në obezitet. Me kalimin e kohës, këto kalori shtesë shtohen dhe shkaktojnë shtim në peshë. Por nuk ka të bëjë gjithmonë vetëm me kaloritë brenda dhe jashtë, ose të kesh një mënyrë jetese të ulur. Ndërsa këto janë me të vërtetë shkaqe të obezitetit, disa shkaqe që nuk mund t'i kontrolloni. Obeziteti zakonisht rezulton nga një kombinim i shkaqeve dhe faktorëve kontribues, megjithëse është një ndikim gjenetik, i sjelljes dhe hormonal në peshën trupore. Ka mbi 1.7 milionë njerëz obezë në mbarë botën që përballen me obezitetin dhe kanë më shumë gjasa të zhvillojnë një sërë problemesh potencialisht serioze shëndetësore, si diabeti, problemet e zemrës, presioni i lartë i gjakut dhe kanceri i vezoreve, i zorrëve ose i gjirit. Shumë njerëz me mbipeshë përpiqen të humbin peshë duke ushtruar, mbajtur dietë ose duke marrë pilula për humbje peshe, por ende nuk janë në gjendje të kapërcejnë obezitetin. Kirurgjia për humbje peshe është një tjetër opsion efektiv që mund të ndihmojë në reduktimin e komplikacioneve shëndetësore që mund të shfaqen te pacientët obezë, të cilët kanë provuar pa sukses të gjitha metodat e mësipërme.

Shkaqet e obezitetit përfshijnë:


• Gjenetike, e cila mund të ndikojë në mënyrën se si trupi juaj përpunon ushqimin në energji dhe se si ruhet yndyra • Rritja e moshës, gjë që mund të çojë në më pak masë muskulore dhe një ritëm më të ngadaltë të metabolizmit, duke e bërë më të lehtë shtimin në peshë • Pagjumësia, gjë që mund të çojë në ndryshime hormonale që ju bëjnë të ndiheni më të uritur dhe të keni dëshirë për disa ushqime me kalori të lartë • Shtatzënia, pasi pesha e fituar gjatë shtatzënisë mund të jetë e vështirë për t'u humbur dhe përfundimisht mund të çojë në obezitet
Disa kushte shëndetësore mund të çojnë gjithashtu në shtim në peshë, gjë që mund të çojë në obezitet.

Kjo perfshin:


• Sindromi i vezores policistike , një gjendje që shkakton një çekuilibër të hormoneve riprodhuese femërore
• Sindroma Prader-Willi, një gjendje e rrallë e pranishme në lindje që shkakton urinë e tepruar
• Sindroma Cushing, një gjendje e shkaktuar nga nivelet e larta të kortizolit (hormoni i stresit) në sistemin tuaj.
• Hipotiroidizëm (tiroide joaktive), një gjendje në të cilën gjëndra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm disa hormone të rëndësishme
• Osteoartriti dhe kushte të tjera që shkaktojnë dhimbje që mund të çojnë në ulje të aktivitetit


Si diagnostikohet obeziteti?


BMI është një llogaritje e përafërt e peshës së një personi në lidhje me gjatësinë e tyre.

Masa të tjera më të sakta të shpërndarjes së yndyrës dhe yndyrës së trupit përfshijnë:
• testet e trashësisë së lëkurës
• krahasimet mes belit dhe ijeve
• testet imazherike, të tilla si ultratinguj, skanime CT dhe skanime MRI

Mjeku juaj mund të urdhërojë gjithashtu disa teste për të ndihmuar në diagnostikimin e rreziqeve shëndetësore të lidhura me obezitetin. Këto mund të përfshijnë:
• Analizat e gjakut për të ekzaminuar nivelet e kolesterolit dhe glukozës
• Testet e funksionit të mëlçisë
• Një kontroll për diabetin
• Analizat e tiroides
• Testet e zemrës, të tilla si një elektrokardiogram (EKG ose EKG)
• Një matje e yndyrës rreth belit tuaj është gjithashtu një parashikues i mirë i rrezikut tuaj për sëmundje të lidhura me obezitetin.

Indeksi i masës trupore të të rriturve
BMI është pesha e një personi në kilogram e ndarë me katrorin e lartësisë në metra. Një BMI e lartë mund të tregojë yndyrë të lartë trupore.
Për të llogaritur BMI-në, shihni Llogaritësin e BMI-së për të rriturit ose përcaktoni BMI-në duke gjetur gjatësinë dhe peshën tuaj në këtë ikonë grafike të indeksit BMI.
• Nëse BMI juaj është më pak se 18.5, ai bie në kufirin e nënpeshës.
• Nëse BMI juaj është nga 18.5 deri në <25, ai bie brenda kufirit të peshës së shëndetshme.
• Nëse BMI juaj është nga 25.0 deri në <30, ai bie në kufirin e mbipeshës.
• Nëse BMI juaj është 30.0 ose më i lartë, ai bie brenda intervalit të obezitetit.

Obeziteti shpesh ndahet në kategori:
• Klasa 1: BMI prej 30 deri < 35
• Klasa 2: BMI prej 35 deri < 40
• Klasa 3: BMI prej 40 ose më i lartë. Obeziteti i klasës 3 ndonjëherë kategorizohet si obezitet "i rëndë".BMI Klasifikimi


< 18.5 Nenpeshe
18.5 to <25.0 Pesha “normale”
25.0 to <30.0 Mbipeshe
30.0 to <35.0 Obeziteti klasa 1
35.0 to <40.0 Obeziteti klasa 2
Mbi 40.0 Obeziteti klasa 3 (I quajtur morbid, ekstrem, ose obesiteti sever)

TIPET E OBEZITETIT


1. Obeziteti ushqimor
2. Obeziteti gjenetik metabolik
3. Obeziteti i qarkullimit venoz
4. Obeziteti pasiv

Çfarë është obeziteti i fëmijërisë?


Që një mjek të diagnostikojë një fëmijë mbi 2 vjeç ose një adoleshent me obezitet, BMI i tyre duhet të jetë në përqindjen e 95-të të Burimit të Besuar për njerëzit e së njëjtës moshë dhe seksit të tyre biologjik: Percentile range of BMI Class
> 5% Nenpeshe
5% - 85% Pesha “normale”
85% -95% Mbipeshe
> 95% Obezitet

Cilat janë ndërlikimet e obezitetit?


Obeziteti mund të çojë në më shumë sesa thjesht shtim në peshë.
Të kesh një raport të lartë të yndyrës së trupit me muskujt, ngarkon kockat, si dhe organet e brendshme. Ai gjithashtu rrit inflamacionin në trup, i cili mendohet të jetë një faktor rreziku për kancerin. Obeziteti është gjithashtu një faktor rreziku kryesor për diabetin e tipit 2.

Obeziteti është lidhur me një sërë komplikimesh shëndetësore, disa prej të cilave mund të jenë kërcënuese për jetën nëse nuk trajtohen: • Diabeti i tipit 2
• Sëmundjet e zemrës
• Presionin e lartë të gjakut
• Kancere të caktuara (gjirit, zorrës së trashë dhe endometrit)
• Goditje në tru
• Sëmundje të fshikëzës së tëmthit
• Sëmundje të mëlçisë se dhjamosur
• Kolesterol i larte
• Apnea e gjumit dhe probleme të tjera të frymëmarrjes
• Artriti
• Infertiliteti

Pse të humbni peshë?Arsyet pse duhet të humbisni peshë:
Pamja: per tu dukur më tërheqës, më në formë dhe më të shëndetshëm.
Vetëbesimi dhe imazhi i trupit: Disa njerëz me mbipeshë ose obezitet mund të ndihen të parehatshëm për pamjen e tyre, keshtu renia ne peshe ndihmon ne rritjen e vetebesimit dhe imazhin e trupit te tyre.
Rritja e kualitetit te jetes : Nëse i keni injoruar kilogramët e tepërt, është koha ti thoni STOP. Sëmundjet kronike, paaftësia per te zhvilluar aktivitetin e perditshem, depresioni , osteoartriti dhe probleme të tjera shëndetësore, të gjitha largojnë gëzimin e jetës dhe jetëgjatësinë.
Shëndeti i përgjithshëm: Mbajtja e një peshe të përshtatshme mund të ndihmojë në shendet te mire dhe ne parandalimin e sëmundjeve të tilla si diabeti i tipit 2.
Semundje specifike nga obeziteti: Permiresimi dhe zhdukja e simptomave te apnesë së gjumit ose diabetit tipi 2, për shembull Fitnes: Perdorimi i një programi për humbje peshe mund ta bëjë një person të ndihet më në formë, me më shumë energji dhe qëndrueshmëri.
Fertiliteti: Humbja ne peshe ndihmon ne trajtimin e fertilitetit tek gratë me obezitet dhe sindromën e vezores policistike (PCOS).
Ndihmon ne përmirësimin e presionit të gjakut, kolesterolit dhe sheqerit në gjak.
Do të filloni të shijoni ushqimin tuaj. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por duket se njerëzit që luftojnë me peshën e tyre nuk e shijojnë edhe ushqimin.


KUSH ESHTE KANDIDAT PER KIRURGJI BARIARTRIKE?Sipas udhëzimeve ndërkombëtare, njerëzit që janë më të përshtatshëm për kirurgji bariatrike janë ata që janë në grupin e quajtur grupi i Obezitetit Morbid. Prandaj, njerëzit që janë kandidatë për kirurgji bariatrike janë ata me një indeks të masës trupore (BMI) prej 40 ose më të lartë, dhe ata me një indeks të masës trupore (BMI) 35 ose më të lartë që kanë gjithashtu sëmundje shoqëruese si diabeti i tipit 2, hipertensioni, apnea e gjumit ose probleme të tjera të frymëmarrjes, sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike , osteoartriti, anomalitë e lipideve dhe sëmundjet e zemrës. Pacientët që do t'i nënshtrohen kirurgjisë bariatrike jane paciente që kanë dështuar ne përpjekjet për te humbur peshë me metoda të tjera si dieta dhe ushtrimet fizike.