Cfare eshte Kolonoskopia?

Cfare eshte Kolonoskopia?Nje kolonoskopi eshte nje procedure qe perdor nje aparat fotografik teleskopik te ngushte, fleksibel, te quajtur kolonoskop per te pare brenda zorren tuaj.
Mund te perdoret per te kontrolluar zorren per shenja te kancerit te zorreve dhe per te hetuar simptomat qe ndikojne ne zorren tuaj.

Pse me duhet kolonoskopia?Ekzistojne disa arsye te tjera pse mjeku juaj mund t'ju rekomandoje te keni nje kolonoskopi. Keto perfshijne si me poshte.
• Hetimi i simptomave qe mund te tregojne kancer te zorreve, te tilla si gjakderdhja nga fundi juaj ose nje ndryshim ne zakonet e zorreve (per shembull, qe keni nevoje per me shpesh, diarre ose kapsllek).
• Ju keni nje histori te forte familjare te kancerit te zorreve (per shembull, dy ose me shume te aferm te shkalles se pare kane pasur kancer te zorreve, ose nje i aferm nen moshen 45 vjeç e ka pasur ate).
• Hetimi i simptomave te semundjes inflamatore te zorreve (per shembull, koliti ulçeroz ose semundja e Crohn) dhe monitorimi i zorres suaj nese jeni diagnostikuar me keto kushte.
• Monitorimi i zorreve nese me pare keni hequr nje polip ose kancer, ose nese keni nje histori familjare te nje sindromi gjenetik polipi.
• Pas nje testi tjeter - siç eshte nje skanim CT ose kolonografia virtuale, nese keni nevoje per vleresim ose trajtim te metejshem.
Mjeku gjithashtu mund te kryeje biopsi (heqje e nje mostre indi) ose ju mund te hiqni polipet gjate nje kolonoskopie nese eshte e nevojshme.

Pergatitja per nje kolonoskopiZakonisht do te keni nje kolonoskopi ne njesine e endoskopise ne nje spital dhe te jeni ne gjendje te shkoni ne shtepi ne te njejten dite. Ju do te duhet te rregulloni qe dikush t'ju drejtoje ne shtepi, pasi zakonisht do te keni nje qetesues. Kjo mund te beje qe te ndjeheni te pergjumur per nje kohe me pas, keshtu qe ju nuk do te jeni ne gjendje te vozisni veten deri nje dite me pas.

Ilaçet per te ndaluarEkzistojne ilaçe te caktuara qe do te duhet te ndaloni perpara se te beni kolonoskopine. Kjo perfshin:
• tableta hekuri - do te duhet te ndaloni marrjen e tyre nje jave para kolonoskopise suaj
• ilaçe kunder diarrese, ose ndonje ilaç qe mund te shkaktoje kapsllek - do te duhet te ndaloni marrjen e ketyre nje deri ne dy dite me pare
• ilaçe qe ndikojne ne menyren e mpiksjes se gjakut (p.sh. warfarin, aspirine ose klopidogrel)

Pastrimi i zorreveZorra juaj do te duhet te jete plotesisht bosh per proceduren ne menyre qe endoskopisti juaj te mund te shohe gjithçka qarte. Spitali juaj do t'ju jape nje laksativ te forte qe do te duhet te merrni perpara kolonoskopise tuaj. Zakonisht vjen si nje pluhur qe perzieni me uje. Ju mund te mos jeni ne gjendje te merrni laksativin nese jeni shtatzene ose ushqeni me gji, prandaj sigurohuni t'i tregoni spitalit nese kjo vlen per ju. Laksativi mund t’ju ​​jape shpejt diarre, keshtu qe sigurohuni te qendroni afer nje tualeti pasi ta keni marre. Ju mund te ndjeni nje siklet ose bloating ne bark (bark), dhe kjo mund te shijoje pakendshme. Provoni ta vendosni perzierjen ne frigorifer para se ta pini, pasi mund ta beje ate te shijoje me mire. Mos harroni se megjithese marrja e nje laksativi mund te jete e pakendshme, eshte me te vertete e rendesishme te jeni ne gjendje ta beni kolonoskopine ne menyre efektive.
Spitali juaj gjithashtu do t'ju jape keshilla per ate qe mund te hani ose pini para procedures. Ju mund t'ju kerkohet te hani vetem ushqime me fibra te ulet, ose te agjeroni, te pakten nje dite me pare. Kjo mund te ndryshoje midis spitaleve, keshtu qe eshte e rendesishme te ndiqni udhezimet qe ju keni dhene dhe te pyesni nese nuk jeni te sigurt per asgje. Shte e rendesishme te vazhdoni te pini shume lengje te qarta megjithese si uje, kungull ose çaj te zi ose kafe, per tu siguruar qe te mos dehidroheni.
Nese merrni pilulen kontraceptive, marrja e laksativeve do te parandaloje thithjen e saj. Ndiqni udhezimet ne broshuren e informacionit te pacientit per pilulat tuaja kontraceptive - mund t'ju duhet te merrni masa shtese kontraceptive. Nese keni diabet, ose nese keni nje procedure tjeter, siç eshte gastroskopia, ne te njejten dite, pergatitja mund te jete e ndryshme per ju. Ndiqni udhezimet qe ju jane dhene nga spitali juaj, dhe nese nuk jeni te sigurt, pyesni.

Ne spitalKur te mberrini ne spital, do te shihni nje infermiere ose doktor dhe do te keni mundesi te beni pyetje perfundimtare qe mund te keni. Do t'ju jepet nje fustan spitali per tu ndryshuar, dhe nganjehere nje pale pantallona te shkurtra letre per t'u veshur.

Cfare ndodh gjate nje kolonoskopie?Nje kolonoskopi zakonisht zgjat rreth 30 deri ne 45 minuta, megjithese emerimi vete do te zgjase me gjate se kjo.
Ju nuk do te keni nevoje per nje anestezik per kolonoskopine, por pasi qe procedura mund te jete e pakendshme, do t'ju ofrohet qetesues dhe qetesues. Nje qetesues do t'ju beje te ndiheni me te qete dhe pak te pergjumur, por do te qendroni zgjuar gjate procedures. Givenshte dhene si injeksion ne vene ne doren tuaj ne fillim te procedures. Ne disa spitale, mund t'ju ofrohet gaz dhe ajer (Entonox) per qetesimin e dhimbjes ne vend te nje qetesuesi. Endoskopisti juaj (mjeku ose infermierja) do t'ju kerkoje te shtriheni ne anen tuaj te majte dhe te perkulni gjunjet. Se pari, ata do te ekzaminojne butesisht pasazhin tuaj te pasem duke perdorur gishtin e tyre. Ata do te futin me kujdes kolonoskopin, duke perdorur xhel lubrifikues per ta bere ate sa me te rehatshem.
Endoskopisti juaj do te pompoje ajer ne zorren tuaj permes kolonoskopit per ta fryre pak dhe per te dhene nje pamje me te mire te zorreve. Kjo mund te beje qe te ndjeheni pak te fryre. Endoskopisti juaj do te drejtoje butesisht kolonoskopin ne zorren tuaj. Imazhet nga kamera ne fund te kolonoskopit do te shfaqen ne nje monitor. Endoskopisti juaj mund t'ju kerkoje te ndryshoni pozicionin tuaj gjate procedures, per t'i ndihmuar ata te shikojne zona te ndryshme te zorreve tuaja. Ata mund te kerkojne nga nje asistent te shtype barkun tuaj per te ndihmuar levizjen e kolonoskopit ne drejtimin e duhur.
Endoskopisti juaj mund te marre nje moster te vogel qelizash (biopsi) nese eshte e nevojshme dhe te heqe çdo rritje (polip) qe ata gjejne. Kjo behet duke kaluar instrumente permes kolonoskopit. Per me shume informacion, shihni FAQ tone: Cilat jane polipet dhe a duhet te hiqen ato?
Nese e shihni proceduren veçanerisht te pakendshme ne çdo faze, thuajini endoskopistit tuaj dhe ata do te ndalojne ose ndryshojne ate qe po bejne.

Cfare te presim me pas?

Nese keni pasur qetesim per kolonoskopine tuaj, do te duhet te monitoroheni per nje ore ose me shume derisa te kalojne efektet e qetesuesit. Pas kesaj, duhet te jeni mire te shkoni ne shtepi kur te ndjeheni gati. Do te duhet te keni dike qe mund t'ju çoje ne shtepi dhe te qendroje me ju gjate nates ndersa qetesuesi lodhet.
Para se te largoheni, mjeku ose infermierja juaj mund t'ju flase per menyren se si vazhdoi procedura dhe nese ata larguan ndonje polip ose biopsi. Ju mund t'ju jepet nje kopje e raportit te kolonoskopise. Nese keni hequr biopsine ose polipet, do t'ju tregohet se si dhe kur mund te prisni te merrni rezultatet.

Pas nje kolonoskopieJu mund te ndjeheni te fryre dhe te keni dhimbje ngerçe pas nje kolonoskopie. Kjo eshte shkaktuar nga gazi i perdorur gjate procedures dhe zakonisht qetesohet brenda disa oresh. Nese keni nevoje per lehtesim te dhimbjes, mund te merrni ilaçe shtese, siç jane paracetamoli ose ibuprofeni. Ju gjithashtu mund te rrjedhni pak nga pasazhi juaj i pasme nese keni hequr nje biopsi ose nje polip te hequr. Kjo duhet te ndaloje me vete brenda dy ditesh.
Te keni qetesim mund ta heqni vertet nga ju. Ju mund te gjeni se nuk jeni aq te koordinuar si zakonisht ose eshte e veshtire te mendoni qarte. Kjo duhet te kaloje brenda 24 oreve. Nderkohe, mos vozisni, pini alkool, mos perdorni makineri ose mos merrni ndonje vendim te rendesishem.

Komplikacionet e nje kolonoskopieKomplikimet jane kur problemet shfaqen gjate ose pas procedures. Komplikimet kryesore te nje kolonoskopie jane renditur me poshte. • Probleme te frymemarrjes. Ju mund te keni nje reagim ndaj qetesimit, i cili mund te ndikoje ne frymemarrjen tuaj ose rrahjet e zemres suaj. Por do te monitoroheni gjate gjithe procedures dhe do t'ju jepet trajtimi nese kjo ndodh. • Nje lot ne zorren tuaj (shpimi i zorreve), i shkaktuar nga kolonoskopi. Kjo eshte e rralle, por nese kjo ndodh, ka te ngjare qe do t'ju duhet nje operacion per ta rregulluar ate.