Blog

Perse baloni gastrik triumfoi mbi obezitetin gjate pandemise

Baloni Gastrik , dobesim

Obeziteti po kthehet gjithnje e me shume ne shqetesim global duke prekur te gjithe vendet e botes, deri tek ato me te zhvilluarat.
Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, nje ne tre persona klasifikohet si obez. Problemi kryesor qendron ne faktin se obeziteti ne mase te madhe prek edhe femijet, te cilet jane ende te papergatitur dhe shume te rinj per tu perballur me te.
Femijet mbipeshe shpesh behen te rritur obeze dhe kjo e fundit eshte nje gjendje e veshtire per t’u parandaluar dhe per t’u trajtuar ne nje pike te caktuar te jetes. Tek te rriturit, mbipesha shoqerohet me nje rrezikshmeri te larte te semundshmerise dhe vdekshmerise. Nder semundjet kryesore kronike qe shkaktohen nga mbipesha mund te permendim:

1- Diabeti
2- Semundjet kardiovaskulare
3- Hipertensioni arterial
4- Sindroma e apneas obstruktive gjate gjumit dhe sindroma metabolike

Nga ana tjeter, mbipesha shkakton probleme ne aktivitetet e zakonshme ditore duke ndikuar ne cilesine e jetes. Semundjet kur shoqerohen me mbipeshe zakonisht shfaqen gjate pjeses se dyte te jetes ku ne rastin me te madh ne momentin qe kjo e fundit nuk trajtohet mund te rezultoje fatale per jeten.

Periudha e pandemise ne te cilen po jetojme prej shume muajsh, nuk ka qene dhe nuk eshte aspak e favorshme per njerezit te cilet vuajne nga obeziteti. Izolimi qe na gjunjezoi te gjitheve 2-3 muaj, rezultoi aspak favorizues per njerezit te cilet luftojne me mbipeshen prej vitesh, por edhe per ata te cilet ishin ne kufinjte e mbipeshes por edhe per njerezit me nje peshe trupore normale te cilet kane shtuar kilograme gjate kesaj kohe.

Problematika agravohet per shkak te arsyes primare qe con ne mbipeshe e cila eshte jeta sedentare, te qendruarit ne nje vend, pa levizur, te qendruarit shtrire, konsumimi i ushqimit pa pasur mundesi te medha per te ecur dhe per te stervitur trupin dhe muskujt, e bejne organizmin e njeriut “dembel” te afte vetem per te akumuluar ushqim.
Kjo periudhe nuk ka qene ne anen tone edhe per psikologjine e njerezve, pasi secili prej nesh shqetesohet per mireqenien e tij, te familjes, te afermve, pa pasur mundesi te dallojme cili eshte i infektuar dhe cili jo dhe kjo hije dyshimi na shoqeron ne cdo dite duke ngarkuar trurin me shume pyetje dhe dilema. Shume njerez deshmojne se ne situata te tilla stresante, ku edhe niveli i ankthit dhe depresionit ne popullate eshte i rritur, gjejne paqe tek ushqimi, nje kenaqesi pohojne pacientet tane qe ende nuk ua ka privuar pandemia, pa kuptuar se keshtu behen me te predispozuar ndaj virusit dhe ndaj semundjeve te ndryshme. Te ushyqerit pa kriter nuk e ben organizmin tone me te forte, me te pergatitur per te perballuar nje virus apo semundje, perkundrazi kequshqyerja eshte akoma me pretendente kryesore per “t’ju hedhur” nen kthetrat e koronavirusit.


Gjate muajve qe lame pas, edhe tani, shume njerez te grupmoshave te ndryshme jane drejtuar ne kliniken tone per t’ju nenshtruar procedures se balonit gastrik, si nje metode shpetimi per mbipeshen e tyre e cila cdo dite i kthehet ne rrezik per jeten. Qendrimi ne izolim ka shtyre secilin prej nesh te marre nje vendim qe prej kohesh e mendonin, te lexonin me shume per metoden e pershtatshme per te zhdukur kilogramet e tepert, te lexonin se cfare pasojash negative vijne nga obeziteti.

Pandemia na beri te kuptojme shume gjera, te reflektojme per shume dilema tonat, por mbi te gjitha te kuptojme qe jeta eshte e shenjte! Shendeti eshte primar dhe te gjithe perpiqemi me metoda te ndryshme te mos i dorezohemi virusit.

Perse te gjithe zgjodhen balonin gastrik ne pandemi?

Baloni Gastrik , paciente

Sepse baloni gastrik ne te gjithe kuptimin e fjales shpeton jeten e secilit prej nesh qe lufton me mbipeshen, e shpeton ate duke ulur kilogramet e tepert, duke i “injektuar” pacientit ushyqerjen e shendetshme pasi nje nga efektet pozitive te tij eshte se nuk lejon te konsumoni ushqime te pashendetshme, krijon ndjesi parehatie duke ju dhene sinjalin qe nuk eshte i pershtatshem per ju.
Baloni gastrik vendoset ne nje minutazh te shkurter, pa asnje rrezikshmeri dhe po me te njejtin ritem ai tregon edhe efektet e tij pozitive.Shpeton jeten sepse se pari, nuk e cenon ate, as shendetin, ai bashkevepron ne menyre perfekte me te gjitha llojet e organizmave, punon ne heshtje brenda trupit tone per te treguar fuqine e tij si aleat i mireqenies shendetesore por edhe bukurise fizike.

Rezultati i “pacienteve te karantines” dhe jo vetem jane:

1- Shume kilograme me pak
2- Me pak probleme me patologjite e ndryshme
3- Medikamente te reduktuara
4- Vetebesim me i larte
5- Lehtesi ne aktivitetet e perditshme
6- Ushyqerje e shendetshme


Nje jete e shendetshme dhe cilesore duhet te jete paresore per secilin prej nesh dhe i detyrohemi vetes te kujdesemi per te ne menyren me te mire. Mbipesha juaj nuk do te jete problem per sa kohe qe baloni gastrik do te jete aleati juaj me i mire per te luftuar betejen me mbipeshen dhe me veten!
Secili prej nesh mund te jete pre e obezitetit, por jo domosdoshmerisht te jemi viktime e tij!