Blog

Përfitimet shëndetësore të kastravecit dhe perdorimet e tij

perfitimet e kastravecit

Kastraveci eshtë i pasur me lëndë ushqyese të dobishme, si dhe në disa përbërës bimore dhe antioksidantë që mund të ndihmojnë në trajtimin dhe madje parandalimin e disa gjendjeve. Që nga kohërat e lashta, kastravecat janë përdorur në Indi në vakte, si dhe në mjekësinë tradicionale. Kjo pasi në një vend të ngrohtë si India, trangujt sigurojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin. Kastravecat janë të pakta në kalori dhe përmbajnë një sasi të mirë të ujit dhe fibra të tretshme, duke i bërë ato ideale për promovimin e hidratimit dhe ndihmën në humbjen e peshës.

1. Eshtë i pasur në lëndë ushqyese

⚫ Kastravecat janë të ulëta në kalori, por të larta në shumë vitamina dhe minerale të rëndësishme. Një kastravec i papjekur, (300 gram) përmban :
⚫ Kalori: 45 cal
⚫ Yndyra totale: 0 gram
⚫ Karbohidrate: 11 gram
⚫ Proteina: 2 gram
⚫ Fibra: 2 gram
⚫ Vitamina C: 14% e RDI
⚫ Vitamina K: 62% e RDI
⚫ Magnezi: 10% e RDI
⚫ Kaliumi: 13% e RDI
⚫ Mangani: 12% e RDI
⚫ RDI(dieta e rekomanduar ditore)
Për më tepër, kastravecat kanë një përmbajtje të lartë uji. Në fakt, kastravecat përbëhen nga rreth 96% ujë

2. Përmban antioksidantë
Antioksidantët janë molekula që bllokojnë oksidimin, një reksion kimik që formon atome shumë reaktive me elektrone të njohura si radikalë të lira. Akumulimi i këtyre radikalëve të lirë jane të dëmshëm per trupin e njeriut dhe mund të çojnë në disa lloje të sëmundjes kronike. Në fakt, stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalët e lira është shoqëruar me kancer dhe sëmundje të zemrës, mushkërive dhe autoimmune. Frutat dhe perimet, përfshirë kastravecat, janë veçanërisht të pasura me antioksidantë të dobishëm që mund të zvogëlojnë rrezikun e këtyre kushteve.

3. Promovon hidratimin
Uji është thelbësor për funksionin e trupit tuaj, duke luajtur role të shumta të rëndësishme.
Ai është i përfshirë në procese si rregullimi i temperaturës dhe transporti i produkteve të mbeturinave dhe lëndëve ushqyese . Në fakt, hidratimi i duhur mund të ndikojë në gjithçka, nga performanca fizike në metabolizëm. Ndërsa plotësoni pjesën më të madhe të nevojave tuaja për lëngje duke pirë ujë ose lëngje të tjera, disa njerëz mund të marrin deri në 40% të konsumit të përgjithshëm të ujit nga ushqimi Në veçanti, frutat dhe perimet mund të jenë një burim i mirë uji në dietën tuaj.
Për shkak se kastravecat janë të përbërë nga rreth 96% ujë, ato janë veçanërisht të efektshme në promovimin e hidratimit dhe mund t'ju ndihmojnë të plotësoni nevojat tuaja ditore për lëngje

4. Ndihmon në renien në peshë Kastravecat mund të ju ndihmojnë të humbni peshë në disa mënyra të ndryshme. Para së gjithash, ato janë të ulëta në kalori. 300 gram peshe kastravec permban 45 kalori. Kjo do të thotë që ju mund të hani shumë kastravecë pa i kaluar kaloritë shtesë që çojnë në shtim në peshë. Kastravecat mund të shtojnë freski dhe aromë në sallatat, sanduiçet dhe mund të përdoren gjithashtu si një zëvendësim i alternativave më të larta të kalorive. Për më tepër, përmbajtja e lartë e ujit të trangujve mund të ndihmojë në humbjen e peshës gjithashtu.

5. Mund të ulë sheqerin në gjak Disa studime kanë zbuluar se trangujve mund të ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe parandalimin e disa ndërlikimeve të diabetit. Kastravecat u treguan se zvogëlojnë dhe kontrollojnë në mënyrë efektive nivelin e sheqerit në gjak.

6. Mund të promovojë rregullsinë
Ushqimi i trangujve mund të ndihmojë në mbështetjen e peristaltikes së rregullt të zorrëve. Dehidratimi është një faktor kryesor rreziku për konstipacionin, pasi mund të ndryshojë ekuilibrin tuaj të ujit dhe të bëjë të vështirë levizshmerine e zorreve. Kastravecat janë të pasura me ujë dhe nxisin hidratimin. Qëndrimi i hidratuar mund të përmirësojë qëndrueshmërinë e jashtëqitjes, të parandalojë konstipacionit dhe të ndihmojë në ruajtjen e rregullsisë. Për më tepër, kastravecat përmbajnë fibra, e cila ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve. Në veçanti, pektina, lloji i fibrës së tretshme që gjendet në te, mund të ndihmojë në rritjen e shpeshtësisë së lëvizjes së zorrëve, duke shpejtuar levizjen e muskulatues se zorreve dhe duke ndihmar ne procesin e tretjes.

7. Lehtësi për t’u shtuar në dietën tuaj
Të butë me një aromë të qartë të freskët dhe freskuese, zakonisht shijohen të freskëta ose turshi, nga sallatat deri tek sanduiçet. Kastravecat shpesh hahen të papërpunuara si një meze të lehtë me kalori ose mund të perziehen me salcë hummus, vaj ulliri, kripë ose sallatë për të shtuar pak më shumë aromë. Me vetëm pak kreativitet, trangujve mund të shijohen në shumë mënyra.
Si mund te perdorim kastravecin per lekuren tone?


1.Kompresë me kastravec të ftohtë një kompresë me kastravec të ftohtë është një mënyrë efektive për të luftuar rrudhat e vogla kur ato shfaqen për herë të parë. Dhe mos u shqetësoni, një kompresë është vetëm një emër i zbukuruar për diçka që vendosni në lëkurën tuaj për të ulur inflamacionin.
Udhëzime për perdorimin e kastravecit të ftohtë

⚫ Pritini 2 feta të holla ¼ në ½ inç nga fundi i një kastravec.
⚫ Vendosni feta në frigorifer për pesëmbëdhjetë minuta
⚫ Uluni ose shtrihuni në mënyrë që pjesa e trupit tuaj ku do të aplikoni kompresën të jetë paralele me dyshemenë.
⚫ Vendosni kastravecat e ftohtë në lëkurën tuaj dhe relaksohuni.
⚫ Mbajini kastravecat në lëkurën tuaj për pesëmbëdhjetë minuta.
⚫ Pasi të keni mbaruar pesëmbëdhjetë minutat, thjesht hidhni feta kastravec dhe vazhdoni me ditën tuaj.2. Maska e fytyrës me kastravec dhe Aloe Vera
Kastraveci është shkelqyer per parandalimin e plakjes se lëkurës sepse qetëson, hidraton dhe shëron lëkurën e thatë. Nese do te shtoni aloe vera në përzierje, do te keni një recetë veçanërisht të fuqishme. Kjo për shkak se aloe vera hidraton, shëron dhe ndihmon gjithashtu ne parandalimin e procesit të plakjes si asnjë përbërës tjetër natyral. Ja se si ta bëni këtë maskë të thjeshtë hidratuese.

Udhëzime për maskën për fytyrën e kastravecit dhe Aloe Verës:
⚫ Priteni një kastravec të papjekur në feta.
⚫ Vendosni këto feta, në një blender dhe përzieni deri sa të behet homogjene.
⚫ Shtoni dy lugë xhel aloe vera dhe lereni deri sa te perziehen se bashku.
⚫ Lani fytyrën dhe qafën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues për të hequr përbërjen dhe poret e hapura.
⚫ Aplikojeni perberjen në mënyrë të barabartë mbi fytyrën dhe qafën duke e masazhuar.
⚫ Pas pesëmbëdhjetë minutash, shpëlajeni maskën me ujë të ftohte dhe thajeni lëkurën tuaj me një peshqir të butë.

perfitimet e kastravecit ne lekure