Si humbja e peshes me balonin gastrik, eshte rruga per nje jete te shendetshme?

Baloni humbja e peshes

Perse deshtoi dieta ime?
Kjo eshte nje pyetje qe shume prej nesh i bejne vetes. "Pavaresisht se kam bere gjithçka qe duhej te beja per te rrezuar kilogramet e tepert nuk ja dola te humb asnje kilograme”- kane deshmuar shume prej pacienteve tane! Ose nese kam humbur disa, une menjehere i fitoj perseri sapo shkepus disi dieten".

Shkaqet duket se jane te ndryshme qe cojne ne kete problem:

1. Shumica e dietave jane vetem nje plan afatshkurter.

Dietat zakonisht shtojne urine e individit dhe menjehere pas perfundimit te dietes, lehtesisht kthehemi ne zakonet tona “te keqija” dhe ndoshta duke i marre dyfish edhe ato kilograme qe humbim duke qene se trupi ne ate periudhe eshte privuar nga lendet ushqyese thelbesore dhe ne kete menyre ai perpiqet te marre te gjitha ato qe i duhen nga ato ushqime qe ne konsumojme qe nese jane ushqime te pashendetshme rezultati eshte shtimi i papritur i peshes.

2. “Mashtrimi”

Ndonjehere as nuk e kupton kur mashtron, edhe nese kemi vetem nje cope çokollate ose nje gote me vers, akoma po mashtrojme.

3. Ju nuk po hani ushqimet e duhura

Ka disa ushqime qe edhe nese jane me pak yndyre ato mund te kene shume sheqer, karbohidrate dhe te tjera perberes qe nuk ndihmojne aspak ne largimin e kilogrameve. Pershembull, nje kos me fruta ka dy here me shume kalori se nje kos i thjeshte. Perveç kesaj qe ka nje perqindje te larte karbohidratesh dhe konservantesh.

Baloni gastrik si nje alternative e vlefshme!

Balona intragastrike per humbjen e peshes, eshte perdorur per kete qellim qe ne vitet 1980.
Baloni gastrik ze pjesen me te madhe te vellimit te stomakut, duke mundesuar konsumimin e porcioneve te vogla ushqimore.

1- Metode e shpejte
2- E shendetshme
3- Jo kirurgjikale
4- Pa efekte anesore
5- Efikase
6- Sedacion (jo anestezi gjenerale)
7- Cmim ekonomik krahasuar me metodat e tjera te trajtimit te obezitetit ku rrezikshmeria per jeten eshte e larte.

Per keto dhe specifika te tjera, baloni intragastrik eshte e vetmja metode jo-kirurgjikale efektive per trajtimin e obezitetit. Ekzistojne disa lloje te balonit te cilet mbahen ne stomak per periudha te ndryshme.
Ne kliniken Dermolife, lloji i balonit qe ofrohet mbahet ne stomak per nje periudhe 12 mujore, pasi i jep pacientit mundesi te humbase me shume peshe dhe me shume kohe per ti “injektuar” vetes rrugen per tu ushqyer shendetshem.

Perfitimet e humbjes se peshes nga baloni gastrik jane te pamohueshme!

1- Cilesi me e mire e jetes
2- Kontroll i permiresuar i oreksit
3- Vetebesim me i larte
4- Nje pamje me e bukur
5- Rrit mundesite e punesimit
6- Levizshmeri me te lehte dhe me shume komoditet.

Nuk ka dyshim qe pamja e jashtme ka nje efekt te konsiderueshem ne ndjenjen e vetebesimit. Humbja e peshes do t'ju beje te ndiheni vertet mire me veten tuaj, pasi ne kete menyre ju do te jeni te afte te beni aktivitete me familjen qe nuk mund t'i benit me pare, kur mbipesha juaj po kthehej ne nje forme paaftesie fizike kryesisht. Pas renies nga pesha nivelet e energjise do te rriten duke ju lejuar qe te merrni pjese ne aktivitete fizike te ndryshme.

Baloni gastrik ndihmon cdo njeri qe lufton me mbipeshen te kontrolloje dhe te pershtatet me ndjenjen e vazhdueshme te urise duke ju dhene nje fokus te ri per te arritur ne nje forme trupore te deshirueshme dhe udheheq pacientin drejt nje stili te shendetshem te jetes.