Si mund te realizoni nderhyrje estetike te persosura

Flet Dr. Vincenzo Colabianchi nga Klinika Dermolife

Me 32 vite karriere si kirurg plastik, Vincenzo Colabianchi vjen per te ushtruar profesionin e tij edhe ne Shqiperi. Klinika Dermolife, me mbi 13 vite eksperience ne vendin tone, nuk eshte mjaftuar me nje kirurg italian te mire, por ka shkuar me tej, duke sjelle ne klinike, nje nga profesionistet me te shquar ne vendin e tij dhe me shkollim nderkombetar nga Brazili, Amerika, Italia etj. Ne kete menyre, krahas sherbimit ekselent qe mund te marrin pacientet shqiptare, ky eshte dhe nje moment i mire per te kuptuar nga nje profesor i shquar i mjeksise estetike, se cilat jane risite e kesaj shkence, çfare kerkohet sot me shume dhe çfare duhet te dime para se t’i drejtohemi nje kirurgu plastik.

›Zoti Colabianchi, ju keni mjaft eksperience ne Itali, ne klinikat dhe spitalet ku keni punuar si dhe punoni aktualisht. Cilat jane sot nderhyrjet estetike qe kerkohen me se shumti atje?Ne Itali 30 vite me pare kerkoheshin operacione te medha, nje lifting i madh, gjokse te medha etj. Ndersa sot kerkohen nderhyrje te vogla mikro invazive me rezultate te medha dhe te personalizuara. Italianet duan te duken sa me natyrale dhe te kthehen ne jeten sociale sa me shpejt. Nderhyrjet me te shumta qe behen sot ne Itali jane lipuzicion, pra heqja e dhjamit si dhe nderhyrjet ne gjoks per zmadhimin e saj. Por duhet thene qe çdo vend ka preferencat e tij teksa kerkohen disa ndryshime fizike. Ne Brazil femrat duan gjoks te vogel dhe fund shpine te madhe, ne Amerike duan nje gjoks te madh, ne Itali duan diçka te mesme, qe te duket sa me natyrale.

›Meqe jemi tek lipuzicioni, ose heqja e dhjamit, a eshte e vertete se dhjami i hequr nuk shfaqet me?Po, shume e vertete, dhjami i hequr ne bark, kofshe, ije, krahe nuk ridel me, sepse me largimin e dhjamit, shkaterrohen qelizat dhjamore. Nese do te shendoshesh nje dite, do te mbushesh e gjitha, jo vetem ne ate pjese ku ne kemi larguar dhjamin. Une kam paciente qe i kam operuar 27 vite me pare, qe kane bere tre femije me pas, qe kane shtuar shume kg dhe qe jane rikthyer ne forme, por sot jane si diten qe une i operova, pjeset e dhjamosura nuk u kthyen me.

›Nderhyrjet ne fytyre ne çfare moshe i keshilloni?
Ne Itali lifting dhe minilifting fillohet rreth moshes 50 vjeç, nderkohe qe me pare perdoret botoksi, filler, fijet qe terheqin lekuren, (nje teknike e re shume e suksesshme kjo), por nje blefaroplastike behet edhe para moshes 50 vjeç.

݂fare mendimi keni per nderhyrjet ekstreme qe behen sot?
eshte reklama me e keqe qe nje pacient mund t’i beje doktorit te tij, jane raste te turpshme. Ne profesionin tone, nese nderhyrja nuk eshte natyrale, qe pacientja te duket e relaksuar, sikur ka qene me pushime, te mos kuptohet nderhyrja pra, atehere çfare kuptimi ka?

›Si e gjeni realitetin shqiptar persa i perket ekzigjencave per nderhyrje plastike?
Me duket si Italia e 30 viteve me pare, ka nje kerkese te madhe per te ribere hunden, edhe ne Itali, vite me pare vetem hunden benin. Pastaj kerkohet shume heqja e dhjamit ne bark dhe lifting i barkut, sidomos tek zonjat qe kane lindur, por edhe tek me te rejat. Por une e di se si do evoloje kerkesa me tej, sepse keshtu ka ndodhur edhe ne Itali. Do fillojne te kerkohen me shume nderhyrje si blefaroplastika, krahet, gjoksi, buzet etj. Sa me shume te merren informacione per kirurgjine plastike, aq me shume do zgjerohet spektri i nderhyrjeve.

›Shohim pothuajse perdite njerez qe kane bere nderhyrje te gabuara, madje edhe personazhe te televizionit, çfare mund te beni ju per to?
Kam pare pune te bera ne menyre shume te shemtuar, molleza dhe buze me silikon apo te tjera shemti si keto. Une ne Itali 50% te puneve qe bej jane korrigjime te puneve te te tjereve. Per fat te keq nuk arrihet gjithmone qe te rregullohet nje gabim i bere, prandaj une i keshilloj te gjithe ata qe duan te bejne nderhyrje te tilla, te shohin me çfare doktori kane te bejne, çfare eksperience ka ai. Psh une para se te beja kirurgun estetik kam punuar kirurg i pergjithshem, me pas kirurg i traumave dhe ne fund kirurg plastik. Puna jone eshte shume e veshtire, prandaj duhen kaluar keto etapa.

›Cilat jane te rejat e fundit nga profesioni juaj, pra çfare lajmesh do iu japim atyre qe nuk e pranojne plakjen?
Nje e re e rendesishme ne fushen tone jane qelizat staminale. Siç dihet, duke u plakur lekura humbet tonifikimin si dhe volumin. Atehere injektimi i qelizave staminale te cilat merren po nga trupi i vete pacientit, injektohen aty ku eshte nevoja, me se shumti ne fytyre dhe lekura behet me tonike si dhe vellimi rritet. Jo vetem kaq, qelizat staminale perdoren edhe ne shenja apo imperfeksione te tjera te lekures si dhe per rritjen e gjoksit. Dhe mbi te gjitha rezultati eshte i perhershem. Nderkohe mund te thuhet se per çdo nderhyrje ne kirurgjine plastike, teknikat jane persosur. Nje hunde psh behet pa çarje dhe pa asnje shenje dhe koha e rikuperimit eshte shume e shkurter.

›Teknika me e veçante qe ju perdorni, qe eshte e personalizuar?
Une kam bere nje teknike timen per abdominoplastiken, nje menyre e veçante per te trajtuar nderhyrjen e barkut e cila do te publikohet se shpejti ne revistat shkencore per tu bere me pas teknike boterore. Nderhyrja behet me shpejt, dhe pas operacionit pacienti shkon ne shtepi menjehere. Rezultatet jane te shkelqyera.