Blog

A ndikon dieta tek aknet?

a ndikon dieta tek aknet

A jeni rritur duke shmangur ushqimet e yndyrshme si patatet e skuqura, ushqimet me sheqer si cokollata sepse kishit frike se ato do te shkaktonin pucrra? Me kalimin e viteve, kerkimet kane ndryshuar vazhdimisht, dhe tema e akneve te lidhura me dieten eshte ende shume e paqarte, ndersa nuk ka nje pergjigje te qarte nese dieta ka apo jo nje lidhje te drejtperdrejte me shperthimet e akneve. Duhet te jeni te vetedijshem per ate qe konsumoni dhe se si mund te ndikoje ne shendetin e lekures tuaj. Lexoni per te mesuar me shume.

Cfare shkakton akne?

Aknet mendohet se shkaktohen nga disa arsye kryesore. Mbiprodhimi i vajit, poret e bllokuara, bakteret, inflamacioni etj. Kur lekura jone mbiprodhon vaj, ajo tenton te mbledhe baktere dhe papasterti, duke bllokuar poret tona dhe duke cuar ne pucrra fytyre. Ndryshimet hormonale, zgjidhjet e perditshme te higjenes ose kushtet e lekures mund te stimulojne nje ose me shume faktore kontribues te akneve. Make-up, mjekimet, menstruacionet dhe stresi jane gjithashtu kontribues te njohur te akneve per shkak te mundesise se tyre per te bllokuar poret ose per te shkakuar inflamacion. Me ne fund, zgjedhjet tona dietike mendohet se kane potencialisht nje korrelacion me aknet, sepse disa ushqime mund te shkaktojne inflamacione ose ndryshime hormonale qe mund te cojne ne nje shperthim te tyre.

Cfare ushqimesh mund te shkaktojne akne?

Studimet kane treguar se ushqimet me glicemi te larte mund te kontribuojne ne shfaqjen e akneve. Kjo perfshin ushqime si orizi, patate te skuqura, patate te bardha, pasta dhe pijet me sheqer. Ushqimet me glicemi te larte lidhen me aknet sepse shkaktojne nje rritje te shpejte te sheqerit ne gjak qe con ne inflamacion ne trup. Keto ushqime jane gjithashtu te lidhura me rritjen e prodhimit te sebumit duke shkaktuar yndyre te tepert ne lekure.

Disa studime kane treguar nje rritje problemit me aknet ne lidhje me konsumin e qumeshtit te lopes, dhe te tjera kane treguar nje lidhje me ushqimin e shpejte dhe aknet. Ndersa keto korrelacione mund te jene te dobishme per t’u mbajtur mend, nuk ka asnje prove te vertete per te treguar nje lidhje te drejtperdrejte shkak-pasoje midis dietes dhe akneve.

Cilat ushqime nxisin shendetin e lekures?

Ndersa mund te jete e veshtire te dihet se cilat ushqime duhet te shmangen, ka shume ushqime per te konsumuar qe kane perfitime te njohura per shendetin e lekures. Kur jeni duke bere pazar, duhet te merrni parasysh ushqime si avokado, arra, cokollate e zeze, domate, manaferrat, brokoli, dhe lakra jeshile. Avokadot jane plot yndyrna te shendetshme dhe antioksidante per te mbajtur lekuren tuaj te gjalle dhe te hidratuar. Arrat jane plot me acide yndyrore omega-3 per te ndihmuar ne uljen e inflamacionit. Cokollata e zeze eshte plot me antioksidante kunder plakjes qe mund te ndihmojne ne mbrojtjen e lekures tuaj nga demtimi i diellit. Manaferrat gjithashtu mund te ndihmojne ne mbrojtjen e lekures tuaj nga demtimi i diellit duke siguruar vitamina thelbesore dhe agjente anti-inflamatore. Dhe se fundi, brokoli dhe lakra jeshile jane super ushqime krucifere qe jane plot me sulforafan qe neutralizon radikalet e lira dhe mund te ndihmoje ne rregullimin e hormoneve femerore.

Cfare trajtimesh duhet te marrim ne konsiderate?

Aknet nuk mund te trajtohen vetem me diete ndaj Klinika Dermolife eshte ketu per t'uu ndihmuar. Nese jeni duke luftuar me aknet, duhet te lexoni ne faqen Trajtimi Akneve per te mesuar me shume rreth opsioneve dhe protokolleve qe kemi ne dispozicion per ju. Cdo trajtim eshte projektuar posacerisht per te synuar nivele te ndryshme te ashpersise se tyre. Trajtimet mund te perfshijne nje perzierje trajtimesh lokale ose medikamente. Pavaresisht nese keni pucrra te lehta, te moderuara ose te renda, Klinika Dermolife ka nje trajtim per ju!

Vetem dieta nuk mund te sheroje aknet, por mund te jete nje menyre e shkelqyre per te reduktuar shfaqjen e tyre. Nese keni ndonje pyetje ne lidhje me aknet ose cilat trajtime jane ne dispozion per ju, na kontaktoni ne: +355 69 60 81 301