Blog

Baloni gastrik, e vetmja alternative per te permiresuar cilesine e shendetit tuaj!

Baloni gastrik, e vetmja alternative

Tani qe vera po afron, njerezit jane gjithnje e me aktive duke filluar te veshin rroba me te lehta dhe lindin edhe pyetjet delikate rreth trupit, peshes aktuale duke u kthyer gjithnje e me shume ne problem. Kjo eshte nje ceshtje e komplikuar sepse ndersa zakonisht shkaqet e shtimit te peshes ne ja atribuojme pertacise per aktivitet fizik dhe pakujdesise ne te ushqyer, shkaqet gjithashtu mund te jene mjekesore. Sidoqofte, ne shumicen e rasteve mbipesha shkaktohet nga nje diete jo e shendetshme ushqimore dhe jeta sedentare, te cilat munden te permiresohen me ndihmen e nje ndertimi te nje jete te shendetshme, por pavaresisht kesaj, disa njerez mund ta kene shume te veshtire te humbasin kilogramet e tepert.Ne nje rast te tille ju vjen ne ndihme baloni gastrik.

Nje tullumbace gastrike eshte nje mjet qe ndihmon njerezit te ndryshojne stilin e jetes se tyre gjate periudhes ne te cilen qendron ne stomak, per nje periudhe zakonisht 12 mujore. Gjate kesaj periudhe ndryshimet perfshijne shtimin e tendosjes fizike, lirshmerine ne levizje si dhe ndryshime drastike ne peshen tuaj dhe menyren e te ushqyerit.
Pervec renies nga pesha baloni e shtyn pacientin drejt nje ushqyerje te shendetshme, pa qene e nevojshme te zgjidhni procedurat kirurgjikale bariatrike (operacionet per reduktimin e stomakut, ose unaza gastrike). Benefitet fantastike te balonit gastrik!

1. Ulja e konsumit te ushqimit.

Nje balon i mbushur me solucion fiziologjik mbush nje pjese te madhe te stomakut tuaj, gje qe zvogelon konsumin e ushqimit ne menyre te konsiderueshme, duke ju shkaktuar humbje peshe.

2. Ndertimi i karakterit tuaj.

Baloni gastrik ju ndihmon ne udheheqjen e nje menyre jetese mjaft te shendetshme dhe per sa kohe qendron ne stomak ju ndihmon te ndryshoni zakonet tuaja aktuale, pasi ai ju ndihmon per te luftuar deshirat dhe orekset tuaja. Gjate dhe pas periudhes se vendosjes se balonit gastrik, ju do te jeni ne gjendje te thoni “JO” dhe ne kete menyre, me kete zakon te ri do te keni lehtesi ne pjesen tjeter te jetes per te qene sa me cilesore. Te kesh nje karakter te forte ju ndihmon te merrni me mire vendimet ne secilen fushe te jetes si ne anen personale ashtu edhe ne sferat personale.

3. Zhvillimi i zakoneve me te shendetshme.

Njerezit mund te pershtaten me çdo gje, si me te mirat ashtu edhe te keqijat. Duke ndryshuar stilin e jetes tuaj dhe zakonet e te ngrenit, ju fitoni nje zakon per tu ushqyer me porcione te vogla dhe ne menyre te konsiderueshme me te shendetshme dhe regjimi juaj i gjumit do te permiresohet.

4. Permiresimi i cilesise se pergjithshme te jetes.

Kjo e fundit mund te permiresohet ne menyre te konsiderueshme si rezultat i praktikimit te vazhdueshem me lart. Dieta juaj do te behet me e shendetshme, ju do te keni mundesi te ushtroheni me shume dhe te merrni vendime me te mira qe çojne ne nje jete me te suksesshme dhe te shendetshme. Si rezultat, do te jeni me te lumtur dhe do te beni me te lumtur edhe njerezit qe ju rrethojne. Te gjithe fitojne ne fund!

Perfitimet nga kjo procedure jane te shumta, nje pjese e te cilave jane te cilesuara si me lart, por e rendesishme eshte qe lufta me obezitetin mund te trajtohet vetem me balonin gastrik, per te ruajtur shendetin dhe cilesine e jetes si dhe per te pasur nje peshe trupore ideale!