Blog

7 Fakte per venat varikoze

7 Fakte per venat varikoze

1. Çfarë i shkakton ato?

A ju kujtohet qe të keni mësuar për gravitetin në shkollë?

Epo, falë gravitetit, venat në këmbët tuaja duhet të punojnë më shumë.

Sistemi juaj i qarkullimit të gjakut përbëhet nga arteriet dhe kapilarët në trupin tuaj të cilat marrin gjak nga zemra dhe e shpërndajnë atë në të gjithë pjesën tjetër të trupit tuaj, dhe është detyra e venave tuaja që ta dërgojnë atë gjak përsëri në zemrën tuaj. Është pothuajse si një sistem gjigant riciklimi.

Por, për shkak se venat në këmbët tuaja janë duke punuar kundër gravitetit, ka më shumë tendosje mbi to.

Dhe, nëse ato vena janë dëmtuar ose dobësuar në ndonjë mënyrë, atëherë gjaku mund të rrjedhë prapa, ku përfundon duke u grumbulluar në venat tuaja. Dhe, ky grumbullim është ajo që shkakton ato venat me variçe jo shumë të bukura. Pra, çfarë mund të çojë në dëmtimin ose dobësimin e venave tuaja në radhë të parë?

Këtu janë faktorët kryesorë:

Obeziteti
Mosha
Genet
Hormonet
Mënyrë jetese sedentare


2. Variçet dhe venat merimangë NUK janë të njëjta

Jo, jo të gjitha venat janë krijuar të barabarta.
Venat varikoze shpesh ngatërrohen me venat merimangë, por ne jemi këtu për të sqaruar dallimet.
Venat e merimangës kanë ngjyrë të kuqe ose vjollcë, zakonisht janë më të vogla dhe priren të jenë më të sheshta.
Venat varikoze janë blu, zakonisht janë më të mëdha dhe fryhen në këmbët tuaja.
Të dy llojet e venave janë shumë të zakonshme, por venat merimangë janë edhe më të zakonshme.
Ka një ndryshim edhe në trajtim. Venat varikoze, për shkak të madhësisë së tyre më të madhe, kërkojnë trajtim shumë më të fortë se venat merimangë.


3. Venat varikoze nuk shfaqen vetëm në këmbët tuaja

Ndërsa është më e zakonshme që burrat dhe gratë të kenë variçe në këmbë, kjo nuk është e vetmja pikë që do t'i shihni ato. Ato ndodhin kryesisht në këmbë për shkak të faktorit të gravitetit që diskutuam në #1. Por, do të shihni gjithashtu variçe në fytyrë dhe qafë, ose kudo ku ekzistojnë venat e dëmtuara ose të dobësuara në trupin tuaj.


4. Ndryshimi i stilit të jetesës mund të ndihmojë

Ndërsa shumica e të sëmurëve me variçe mund të falënderojnë gjenetikën për problemet e tyre, ka mënyra që ju mund të ulni shanset për të zhvilluar venat me variçe.

Këtu janë disa:

Mbani një peshë të shëndetshme
Ushtrohu rregullisht
Mos kaloni shumë kohë as ulur, as në këmbë
Mos kaloni shumë kohë me taka të larta
Qëndroni larg veshjeve që janë shumë të ngushta në bel dhe kofshë
Megjithëse sa më sipër nuk është 100% e garantuar se do t'ju pengojë të merrni venat me variçe, ato me siguri do t'ju ndihmojnë të zvogëloni rrezikun tuaj dhe gjithashtu të ulin dhimbjen dhe problemet që do të keni nëse vërtet zhvilloni venat me variçe.
5. Disa mund të ndjejnë dhimbje nga venat me variçe, të tjerët jo
Edhe pse askush nuk e pëlqen pamjen e venave me variçe, disa njerëz mund të mos vuajnë nga ndonjë dhimbje si pasojë e venave. Megjithatë, ata që vuajnë nga dhimbja kanë tendencë të përballen me simptomat e mëposhtme:Lodhja
Ënjtje
Kruarje
Djegia
Mpirje
Këmbët e shqetësuara
Dhimbje
RëndesaVëzhgoni me kujdes venat tuaja me variçe dhe sigurohuni që të kontaktoni një specialist të venave kur venat tuaja fillojnë të fryhen dhe ndjehen të buta, ose nëse fillojnë të rrjedhin gjak. Venat varikoze nuk janë diçka që dëshironi ta lini pa trajtuar nëse fillojnë të bëhen problem. Injorimi i këtyre çështjeve mund të çojë në mpiksjen e gjakut.6.Është e rrallë të kesh vetëm një
Edhe pse për të ardhur keq, është e vërtetë që nëse keni rënë viktimë e një vene variçe, shanset janë të mira që do të përballeni me një tjetër në linjë. Dhe, ndërsa shumica e trajtimeve bëjnë një punë të mirë për të shkatërruar një venë të dëmtuar, ekziston mundësia që vena të ripërtërihet dhe të bëhet sërish problem. Nëse i keni bërë më parë një trajtim të venave me variçe, nuk keni asnjë justifikim për të mos praktikuar ndryshimet e stilit të jetesës në numër 4 për të ndihmuar në uljen e gjasave për të marrë një tjetër.7. Opsionet e trajtimit janë të shumta
E mira e venave me variçe në botën e sotme është se ka më shumë opsione për trajtim se kurrë. Teknologjia moderne i ka lejuar Vein Clinics of America të ofrojnë një shumëllojshmëri të jashtëzakonshme të opsioneve efektive të trajtimit që ndryshojnë në varësi të ashpërsisë së venave tuaja. Nga minimalisht invazive në Ablation me radiofrekuencë (RFA); Ablacioni me laser endovenoz deri në skleroterapi dhe më gjerë, mjeket e klinikes do të punojnë me ju për të përcaktuar se cilat trajtime të venave janë më të mira dhe ka të ngjarë të jenë më efektive për ju. Duke mos marrë kurrë një qasje të vetme për të gjithë, do të sigurojnë që çdo trajtim t'i përshtatet saktësisht situatës specifike të secilit pacient.Venat nuk janë diçka për të cilën ne shpesh - deri në këtë, ne kemi një problem. Pavarësisht nëse kjo është një venë varikoze e dhimbshme apo një gjendje më serioze, një gjë është e sigurt, nuk mund të jetoni pa to. Sigurisht, venat janë përgjegjëse për bartjen e gjakut në zemër, por çfarë tjetër mund të bëjnë venat? Çfarë tjetër ka për të ditur? Le të hedhim një vështrim në 9 fakte befasuese që mund të mos i dini për një nga pjesët më të rëndësishme të trupit tuaj.

Venat varikoze janë një problem i vjetër

Ndërsa mendohet se venat me variçe ndodhin deri në 35% të të rriturve, nuk është një fenomen modern. Një nga rastet e para të dokumentuara të venave me variçe daton rreth vitit 86 para Krishtit, kur gjenerali romak, Caius Marius, fliste shpesh për dhimbjen që ai vuante për shkak të 'venave të tij blu të fryra'.

Gjinia – Njëra seks është më mirë se tjetra

Ndërsa burrat mund dhe vuajnë nga venat me variçe, gratë kanë 4 herë më shumë gjasa të zhvillojnë këtë problem sesa burrat. Kjo mendohet të jetë për shkak të luhatjeve hormonale që lidhen me menopauzën, pubertetin dhe shtatzëninë.

Venat merimangë dhe variçet janë të ndryshme

Ndërsa venat me variçe zakonisht shfaqen në këmbë, venat merimangë mund të shfaqen kudo në trup. Venat merimangë janë përgjithësisht më të vogla dhe kanë ngjyrë të kuqe/vjollcë dhe zakonisht janë të dukshme përmes lëkurës. Ndërsa mund t'ju bëjnë të ndiheni pak të vetëdijshëm - veçanërisht nëse shfaqen në fytyrë, ato zakonisht nuk janë të dëmshme ose të dhimbshme. Thënë kështu, ngjashëm me venat me variçe, ato mund të trajtohen.

Kafshët janë imune ndaj problemeve të venave

Eshte e vertete! Edhe gjirafat që kanë presionin më të lartë të kyçit të këmbës në mbretërinë e kafshëve, nuk kanë probleme me venat. Pse? Për shkak se ata kanë lëkurë kaq të ngushtë rreth këmbëve të tyre, parandalon formimin e venave me variçe. Fatkeqësisht, njerëzit nuk janë aq me fat, problemet me venat mendohet se janë rezultat i drejtpërdrejtë i evolucionit njerëzor gjatë miliona viteve, kështu që na pëlqen apo jo, ne jemi të mbërthyer me to.

Venat janë të shkëlqyera në përshtatjen me rrethanat

A e dini se deri në 70% e të gjithë furnizimit me gjak të trupit tuaj ndodhet brenda venave? Megjithatë, ndërsa venat janë mjeshtra të lëvizjes së gjakut, ato janë gjithashtu mjaft të mira në trajtimin e çdo ndryshimi të madh të papritur në nivelet e gjakut - si gjatë një hemorragjie ose një transfuzioni gjaku. Si rezultat, venat mund të përshtaten shpejt.

Duke qarkulluar rreth globit

Nëse merrni të gjitha venat, arteriet dhe kapilarët e vendosur në një trup tipik njerëzor dhe i shtrini ato nga fundi në fund, sa të gjatë mendoni se mund të jenë? Ndoshta disa qindra milje? Ndoshta disa mijëra? Sa rreth 60,000 milje. Eshte e vertete! Kaq mjafton për të rrotulluar globin… dy herë!

Venat janë punëtorë seriozë

Çdo ditë, zemra mesatare e njeriut pompon mbi 1800 litra gjak përmes venave dhe enëve të tjera. Kjo do të thotë se në kohën kur një individ të mbushë 75 vjeç, venat e tij do të ishin përgjegjëse për të lëvizur … pritni… 49.27 milionë gallon gjaku. Nëse po pyesni se si duket, mjafton të mbushni ekuivalentin e 50 fushave të futbollit në një thellësi prej rreth 10 këmbë!

Venat janë izolues të shkëlqyeshëm termik

Venat janë gjithashtu rregullues të shkëlqyer të temperaturës. Për shembull, kur është nxehtë, venat zgjerohen, duke lëshuar nxehtësi e cila nga ana tjetër ftoh temperaturën e bërthamës. Kur ftohen, venat do të ngushtohen për të ruajtur energjinë dhe nxehtësinë.

Shtimi në peshë mund të mbingarkojë enët e gjakut

A e dini se për çdo kilogram yndyrë që fitojmë, ne përdorim një milje shtesë enë gjaku për të pompuar gjakun përreth? Natyrisht, sa më fort të funksionojnë venat tuaja, aq më shumë sforcohen ato në zemrën tuaj.