Si te ushqeheni nese jeni me Tiroidit Hashimoto

Si te ushqeheni nese jeni me Tiroidit Hashimoto

Menyra e ushqyerjes eshte teper e rendesishme per personat me Tiroidit Hashimoto. Ja disa menyra per ta permiresuar kete proçes:

Evitoni ushqimet inflamatore, qe mund ta perkeqesojne problemin autoimun, te tilla si domatja, speci, patellxhani, veza, arrat dhe farat, qumeshti, dritherat, soja dhe gluteni.

Konsumoni mish dhe peshk cilesor, perime me gjethe jeshile te gatuara me vaj kokosi, fruta (kryesisht fruta te pyllit) dhe lengun e kockave ne çdo vakt (per mineralet dhe gluteninen qe permbajne).

Konsumoni te pakten 4 luge vaj kokosi ne dite. Vaji i kokosit konsiderohet i dobishem per tiroiden, per shkak te permbajtjes se larte te acideve yndyrore me zinxhir te mesem dhe acidit laurik.

Konsumoni karbohidrate natyrale nepermjet perimeve dhe frutave, dhe jo ne formen e sheqerit te bardhe dhe embelsirave.