Vlerat mjekesore te kafese

Cili jane benefitet e kafes

Kafja eshte nje element gati i pandashem ne jeten e shumices se njerezve sot. Shume njerez, ashtu si une, nuk e nisin dot diten pa pire ate filxhanin e vogel, po kaq te rendesishem. A nuk ju duket dhe ju sikur eshte nje leng cudiberes i cili menjehere te hap syte, te jep fuqine per te perballuar dite. Sapo pi kafen jam gati te them: “Fillojme”!
Po te henen? Sa e urrejme te henen! Duket sikur eshte dita me e keqe, dita me e zymte. A perballohet ajo e shkrete pa nje kafe?
Po cfare e ben kaq te vecante kete kafen tone?

🤩Mbase fakti qe eshte e pasur ne acid Linoleik, antioksidant i fuqishem me efekt antikancerogjen dhe stimulues i sistemit imunitar. Pengon plakjen e lekures dhe ka veti antiinflamatore, apo se mbron ndaj Diabetit tip 2. Po qe eshte nje Anticelulit, per masazhe fale efektit te saj stimulues dhe diuretik ne kapilaret e lekures. Sa te mira kemi nga kafja!
🤩Ul rrezikun per kancerin e mitres, Ul rrezikun per kancerin e prostates, Ul rrezikun per semundjen e Parkinsonit tek meshkujt,Ul probabilitetin per Depresion tek femrat.
☕☕ 2-3 filxhane kafe ne dite jane te mjaftueshme per te marre gjithe keto perfitime ne shendetin tone!
☕☕ Shpejt,... nje KAFE!!